تیغ زن و فولدینگ

تیغ زن و فولدینگ

اهمیت برش و باز شدن پلمپ درب بطری برای مصرف کننده و تولید کننده

در زمان دربندی اتوماتیک به دلیل اینکه سرعت و فشار هد دربندی بالاست پلمپ باید به گونه ای باشد که پاره نشود و یا لبه آن به سمت داخل برنگردد(اصطلاحا د فرمه نشود) و در عین حال مقاومت پلمپ به گونه ای باشد که هنگامی که مصرف کننده نهایی درب را از روی بطری باز میکند به راحتی و کامل پلمپ جدا شود. در این قسمت به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

تولیدکننده درب با دو چالش اساسی در قسمت پلمپ در مواجه است:

۱- رساندن برش به کیفیت مطلوب

۲- تولید راحت تر با هزینه های پائین تر.

این برش می تواند یا حین تزریق، در قالب پیش بینی شود و یا یکپارچه تولید شود و سپس توسط دستگاه دیگری ایجاد گردد.

مقایسه دو روش فوق:

از لحاظ عمر مفید قالب؛کفشک هایی که در قالب برای ایجاد خط برش پیش بینی می شود، استهلاک قالب را بالا می برد به گونه ای که پس از مدت زمان کوتاه یک تا دو سال کارکرد نیاز به تعمیرات اساسی و صرف زمان و هزینه بالا دارد.

مورد بعدی تعداد کبیته هایی است که در یک صفحه قالب می تواند جای گیرد، در سیستمی که برش خارج از قالب صورت می گیرد بیشتر است به عنوان مثال قالب ۸ کبیته با سیستم کشویی روی دستگاه ۲۲۰ تن انجام می شود. در صورتی که در روش خط برش بیرون از قالب این سیستم بر روی دستگاه با وزن ۱۵۰ تن هم انجام می گیرد.

در خصوص زمان یا سیکل تزریق باید اشاره کرد که این زمان در سیستم کفشک نسبت به قالب معمولی بیشتر است به عنوان مثال با فرض به اینکه در قالب تزریق کفشکی این زمان در ۱۰ ثانیه صورت بگیرد در روش دیگر در زمان ۸ تا ۹ ثانیه صورت میگیرد. و هم چنین در سیستم تیغ خارج از قالب تعداد و ضخامت بندها و نیز موقعیت محل برش ایجاد شده قابل کنترل است. در واقع با توجه به استاندارد نبودن پریفرم ها تولید شده شاید لازم باشد تعداد بندها در مقطعی کم شود تا مقاومت پلمپ کمتر و پاره شدن بند راحت تر صورت گیرد و یا در موقعیتی دیگر لازم باشد عکس این موضوع صورت بگیرد که تعداد بندها افزایش پیدا کند تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

در ادامه باید اشاره نمود که قالب های با ساخت درست (قالب های اروپایی) تا زمانی که قالب مستهلک نشده است و برش یکنواختی روی سطح بطری ایجاد می کند و به تمام جزئیات از جمله متریال عالی، طراحی درست و …توجه ویژه ای دارند و سیستم پلمپ در حین تزریق به روش کولتی (COLLET) صورت می گیرد و هم چنین قالب فضای زیادی را اشغال نمی کند روش درست تر و آسان تری می باشد. اما چون این روش مشمول هزینه زیاد می گردد، روش خط تیغ خارج از قالب یا همان استفاده از دستگاه تیغ زن، مرسوم تر است.

تولید کنندگان خصوصا شرکت های نوپا که در حال ورود به این صنعت می باشند باید در نظر داشته باشند که موارد اشاره شده، تعداد بندها، ضخامت بندها، محل برش (از لبه درب)، عدم پلیسه یا چسبناکی درب برش و … از جمله عوامل تاثیرگذار بر انعطاف پذیری و راحت تر بازشدن درب بطری و رسیدن به یک محصول ایده آل جهت عرضه در بازار می باشد.

پیمایش به بالا